Pani Maria Kula – 2 miejsce

Dawno, dawno temu… Oj nie! Ani nie dawno, ani nie daleko, bo 5 lat temu w Gminie Turawa w województwie opolskim, wtedy jeszcze jako 56-letnia „małolata” rozpoczęłam działania z seniorami. W gminie wtedy nikt  nie myślał o seniorach, nie widziano potrzeby takich działań. Jedyną rzeczą na początku, jaką miałam, to zgodę na  korzystanie  z wiejskich świetlic.  Sama musiałam wymyślić  takie zajęcia, by ktokolwiek chciał na nie przyjść.  Bardzo  szybko  do  dwóch  świetlic  zaczęli  przychodzić  seniorzy, najpierw po kilku,  potem  kilkunastu,  a  obecnie  mam  już  kontakt  z seniorami  z całej  gminy.  Po prawdzie powinnam użyć rodzaju żeńskiego, bo na spotkania przychodzą głównie panie. ,,Moi seniorzy” – bo tak o nich mówię – na  pewno się  nie nudzą,  ciągle brakuje czasu, by  zrealizować  wszystkie pomysły, które przychodzą nam głowy.  Ulubionymi zajęciami są te, podczas których każdy senior może pochwalić się swoimi zdolnościami, a nie raz nauczyć innych – to zajęcia manualne, głównie oparte na zanikających umiejętnościach takich jak szycie, haftowanie. Ale to nie wszystko – tu potrzebna jest kreatywność, by wymyślić baranka wielkanocnego wykonanego z kawałków sznurka, gałązek i słomy, innego niż w poprzednich latach.  Mamy również zajęcia ruchowe podczas których prowadzącymi są kolejne osoby z naszych grup, których nauczyłam ich prowadzenia. Jest i kabaret, dzięki któremu na wspólnych spotkaniach  wesołości nie ma końca.  A gdy tylko zrobi się cieplej wyruszamy na wycieczki rowerowe, chodzimy z kijkami, zbieramy owoce i robimy wspólnie przetwory, a po grzybobraniu półki w kuchniach w naszych świetlicach wypełniają się słoiczkami, z których korzystamy podczas wspólnych spotkań.

Pieniądze…. Tak, są istotne i niejednokrotnie zdobywam fundusze, ale dzięki zaradności i gospodarności jedna złotówka nabiera wartości co najmniej 5-10 złotych, bo do każdej dokładam swój czas, zaangażowanie innych osób i zasobów, które są dostępne wokół. W ubiegłym roku za moje zaangażowanie zostałam wybrana przez seniorów z woj. opolskiego do reprezentacji starszych mieszkańców regionu: Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego, co przełożyło się na nawiązanie kontaktów i integrację z seniorami z z najbardziej odległych okolic naszego województwa.

Moją najnowszą inicjatywą jest Szkoła Dla Seniorek i Seniorów – pierwszy kierunek to florystyka, na który uczęszcza  25 pań, a od października zaczynają się  zajęcia z  kosmetologii. Przed nami kolejne kierunki naszego wiejskiego uniwersytetu dla seniorów i seniorek.

Jesteście rozczarowani, że nie napisałam o wycieczkach do egzotycznych krajów, skokach ze spadochronu albo kąpielach w przerębli?  Jak widać można spędzać czas barwnie i w dobrym towarzystwie na wsi, w otoczeniu lasów i jezior, nie nudząc się ani trochę.

Nazywam się Maria mam 61 lat, od roku jestem na emeryturze.